Dzisiaj będzie krótko i na temat – Case Study.
Pierwszy post z serii case study o tym jak rozmawiać z KRS, żeby nie była to rozmowa, typu Przedsiębiorca swoje, a KRS swoje.
Klient zwrócił się z prośbą o pomoc w złożeniu Oświadczenia Zarządu Spółki o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy – dotyczy spółki z o.o. zakładanej przez S24, gdzie przy składaniu wniosku o rejestrację wkłady nie zostały wniesione, więc w ciągu 7 dni należało złożyć to oświadczenie do KRS.
Przygotowałam więc treść oświadczenia na prośbę zarządu, które następnie zgodnie ze sztuką zostało podpisane jako dokument elektroniczny w formacie PDF – podpisem zaufanym przez wszystkich członków zarządu [ważne – akurat to oświadczenie podpisuje cały zarząd, niezależnie od wskazanego w umowie spółki sposobu reprezentacji!] i złożone do KRS za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych [PRS] dostępnego pod adresem https://prs.ms.gov.pl/
Złożenie dokumentu elektronicznego w formacie PDF w powyżej opisany sposób zwalnia zarząd z obowiązku przesyłania do KRS oryginału dokumentu.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy dokładnie tego samego dnia w odpowiedzi na złożone oświadczenie sąd wezwał klienta do uzupełnienia braków formalnych w postaci złożenia oryginału oświadczenia do akt.
Nie kryjąc zaskoczenia skontaktowałam się z sekretariatem sądu, gdzie też się dowiedziałam, że pracownicy Sądu widzą tylko jeden podpis zaufany i UWAGA hit – nie wiedzą jak sprawdzić, czy jest ich więcej!
Poprosiłam zatem o adres e-mail do wydziału i w sposób grzeczny, aczkolwiek stanowczy poinstruowałam pracowników w wiadomości jak sprawdzić, czy dokument zawiera wszystkie wymagane podpisy [łącznie z PrtSc podpisów zarządu].
I zdarzył się cud, bo kiedy zadzwoniłam ponownie to już pracownicy sekretariatu wszystko wiedzieli, a wpis o pokryciu kapitału został umieszczony do zatwierdzenia w systemie 😉
Jaki z tego płynie morał?
Nie tylko przedsiębiorcy są zdezorientowani tą całą elektronizacją KRS, pracownicy sądu również nie zostali w tym zakresie dostatecznie przeszkoleni.
Trochę czasu upłynie zanim wszyscy przyzwyczaimy się do tego, że nawet jeśli ze swojej strony złożymy dokumenty poprawnie i kompletne, to jednak nadal trzeba trzymać rękę na pulsie.
Wszak nigdy nie wiadomo, co się jeszcze może wydarzyć….
O tym, że od 01 lipca 2021r następuje elektronizacja systemu KRS, jak też o tym, że wszelkich zmian danych należy dokonywać wyłącznie elektronicznie pisałam TUTAJ.
Przygotowałam także praktyczną Instrukcję składania wniosków o zmianę w nowym systemie teleinformatycznym, którym jest Portal Rejestrów Sądowych [PRS] dla spółek zawiązywanych tradycyjnie przed Notariuszem TUTAJ.
Jeżeli po przeczytaniu wpisu masz dodatkowe pytania z zakresu Spółka z o.o. vs KRS lub chęć zlecenia tych i podobnych czynności, bo nie chcesz dłużej zawracać sobie tym głowy – skontaktuj się ze mną, skorzystaj z faktu, że jestem tu i służę pomocą.
Tymczasem życzę owocnej lektury!
Ps. Jeśli te treści są dla Ciebie interesujące, zapisz się na newsletter, a nie przegapisz nowych wpisów, które same wpadną na Twoją skrzynkę e-mail.