Od stycznia 2022r mamy Nowy Ład, czy warto zatem pomyśleć o założeniu Spółki z o.o.?
To jedno z najczęstszych pytań pojawiających się ostatnio na mojej skrzynce e-mailowej. Tym bardziej, że po wejściu w życie zapisów Polskiego Ładu Spółka z o.o. stała się formą prawną niemal pierwszego wyboru dla biznesu.
Kiedy warto założyć Spółkę z o.o. ? – gdy w grę wchodzi wspólne prowadzenie firmy przez co najmniej 2 osoby fizyczne. Lub też, gdy nadeszła już potrzeba skalowania rodzinnego biznesu ze względu na jego dynamiczny rozwój.
Przedsiębiorcy skłaniają się najczęściej właśnie ku Spółce z o.o.
Nie mówię tu jedynie o korzyściach podatkowych, ale również prawnych, które równie często są motywatorem wejścia w Spółkę z o.o.
Dlatego o korzyściach podatkowych Spółki z o. o. jedynie nadmienię, że:
– preferencyjna stawka CIT 9% już na wejściu jest mocno atrakcyjna,
– a jeśli dodać do niej brak daniny solidarnościowej,
– możliwość skorzystania z CIT-u estońskiego,
– fakt, że Spółka sama w sobie nie podlega oskładkowaniu ZUS,
– czy wreszcie możliwość poukładania relacji pomiędzy Wspólnikiem a Spółką i to zarówno w pracach zarządczych, jak i pracach specjalistycznych.
Słynny już art. 176 k.s.h., o którego praktycznym zastosowaniu możesz przeczytać TUTAJ oraz TUTAJ z dodatkową możliwością zaliczenia tychże usług do kosztów uzyskania przychodów.
To też nie ma co się dziwić wyborowi akurat tej formy prawnej.
Jednak Spółka z o.o. to nie tylko korzyści podatkowe, ale również prawne, które co najmniej w równiej mierze, co podatkowe są cenione przez przedsiębiorców.
Do korzyści prawnych wynikających z założenia spółki z o.o. należą niewątpliwie:
1. ograniczenie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, zarówno pod względem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania cywilne, jak i podatkowe;
2. zdecydowanie większa trwałość biznesu i jego odporność na różnego rodzaju zmiany i to nie tylko podatkowe;
3. łatwość sukcesji, gdzie możemy w łatwy i przejrzysty sposób ustalić zasady dziedziczenia, aby w przyszłości uniknąć niemiłych niespodzianek
4. zbywalność udziałów, jak również zbywalność całego biznesu, która jest zdecydowanie trudniejsza w przypadku prowadzenia firmy jako jednoosobowej działalności gospodarczej, a także łatwość otwierania kolejnych biznesów, a co za tym idzie również większe możliwości uzyskania korzyści podatkowych;
5. kwestie wizerunkowe, głównie prestiż prowadzenia rozmów z kontrahentami jako Zarząd Spółki zazwyczaj odgrywa duże znaczenie.
Pomimo, że Spółka z o.o. wydaje się trudniejsza dla początkujących, to jednak przedsiębiorcy, decydujący się na jej założenie dość szybko odnajdują się w jej realiach.
Szczególnie dotyczących wykorzystania jej wszystkich niewątpliwych zalet.
Jeśli zatem stoisz przed dylematem i zastanawiasz się nad złożeniem Spółki, to mam nadzieję, że ten wpis przekonał Cię do podjęcia właściwych działań.
Jeżeli natomiast masz dodatkowe pytania odnośnie prowadzenia działalności w formie Spółki z o.o. lub sposobu jej rejestracji / możliwości dokonania zmian już zarejestrowanej Spółki – skontaktuj się ze mną i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, o której możesz poczytać TUTAJ.
Z opinii osób, które skorzystały już z możliwości omówienia praktycznego wejścia w świat Spółek wiem, że takie rozmowy są dla Was bardzo ważne i niejednokrotnie pozwalają dostrzec w tej formie prowadzenia biznesu wiele korzyści.
Tym bardziej, że wsparcie, którego udzielam nie ogranicza się jedynie do skierowania biznesu na odpowiednie tory. Dostarczam praktycznych wskazówek co do poszczególnych etapów oraz wielokrotnie realizuję je za Was, abyście mogli skupić się na tym, co lubicie, czyli na zarabianiu.
Tymczasem życzę owocnej lektury!
Ps. Jeśli te treści są dla Ciebie interesujące, zapisz się na newsletter, a nie stracisz nowych wpisów o tematyce spółkowej, które same wpadną na Twoją skrzynkę e-mail.